Gruntowy wymiennik ciepła – czym jest?

Wiadomo już, że rekuperacja jest bardzo korzystnym i energooszczędnym rozwiązaniem dla nowoczesnego domu. Istnieje jednak możliwość jeszcze lepszego dopracowania systemu wentylacji poprzez montaż gruntowego wymiennika ciepła. Jest to urządzenie wspomagające proces wentylacji budynków. Jednocześnie umożliwia ono ujednolicenie temperatury cyrkulującego powietrza do domu z atmosfery.

W procesie działania gruntowego wymiennika ciepła, wykorzystuje się dużą pojemność cieplną gruntu, dzięki której zmniejszane są różnice temperatury powietrza dostarczanego do budynku. Działanie GWC ma różne cele w zależności od panującej pory roku. Latem ma za zadanie oczyszczać i odświeżać wtłaczane powietrze (przy okazji nieco je schładza). Dzięki temu procesowi unika się uzyskania zbyt suchego powietrza, co daje efekt nieustannej świeżości i rześkości klimatu wewnątrz pomieszczeń niezależnie od wysokości temperatury na zewnątrz. Zimą natomiast, GWC wspomagać ma proces odzyskiwania ciepła. Zimne tym razem powietrze, które jest pobierane z zewnątrz, pobiera z gruntu ciepło i ogrzane wędruje do centrali systemu wentylacji, czyli rekuperatora. Ten proces z kolei pozwala uniknąć zamarznięcia rekuperatora oraz ułatwia dalsze podgrzewanie powietrza już na poziomie wnętrza budynku.

Jak już wcześniej wspominaliśmy, wiele zależy od gruntu. Należy zwrócić uwagę na głębokość, na jakiej montowany będzie wymiennik. Pewnikiem jest, że najwyższy punkt instalacji ma znajdować się poniżej poziomu przymarzania. Kolejną rzeczą, której należy się bacznie przyjrzeć, jest rodzaj gruntu. Spowodowane jest to różnicami we właściwościach termicznych poszczególnych gleb. Najgorszy pod tym względem jest zwykły piasek, natomiast najbardziej wartościowe są grunty gliniaste. Wszystko rozchodzi się o szybkość schładzania i nagrzewania.

Zaufaj doświadczeniu Centrum Wentylacji i już dziś zapytaj nas o gruntowy wymiennik ciepła!