Na zainstalowanie rekuperacji w domu decydują się zarówno osoby dopiero planujące budowę, jak i ci, którzy zamieszkują dany budynek od dawna i planują gruntowny remont i zmianę systemu wentylacji. Niestety, wciąż świadomość ludzi jest bardzo niska i często nie zdają oni sobie sprawy z niskiej skuteczności wentylacji naturalnej oraz szkodliwości nieprawidłowego przebiegu procesu wentylacji w domu. Objawami takiej wadliwej wentylacji może być pojawianie się wilgoci, grzyba, co za tym idzie – obecność nieprzyjemnego zapachu, długo utrzymująca się woń przygotowywanych posiłków oraz skraplająca się para wodna na oknach. W dodatku, kiedy w pomieszczeniu i na zewnątrz występują małe różnice temperatur, wentylacja grawitacyjna nie działa, a więc brak jest napływającego z zewnątrz świeżego powietrza.
Decydując się na montaż rekuperatora wraz z całym systemem wentylacji mechanicznej, musimy liczyć się ze złożonością tego procesu, a także być świadomi, co do ilości, rodzaju prac. Jeśli chodzi o wydatki – w perspektywie długoterminowej koszty szybko zwracają się w postaci dużych oszczędności na ogrzewaniu domu.
Przed podjęciem jakichkolwiek działań, konieczna jest wizyta specjalisty na budowie lub w remontowanym domu.
Potrzebne jest to w celu oszacowania czasu, rodzaju prac, zrobienia projektu wentylacji, który z kolei (po przeanalizowaniu) umożliwi prawidłowe zaplanowanie rozłożenia kanałów, umiejscowienia anemostatów i położenia centrali wentylacji. Pozwoli także na dobór rekuperatora, który w jak najlepszym stopniu zapewni poziom wentylacji przy niewygórowanych kosztach.
Na montażu rekuperatorów nie należy skąpić grosza. O wiele lepiej przeznaczyć nieco większe środki na wykwalifikowanych specjalistów, którzy bezbłędnie dokonają instalacji całego systemu wentylacji. Należy wystrzegać się pseudofachowców od wszystkiego. Obecnie często spotkać się można z możliwością dofinansowania instalacji rekuperatorów, więc nie wszystkie koszty muszą być pokrywane z naszej prywatnej kieszeni. Ponadto, korzystając z usług naszej firmy, klienci nie muszą jednorazowo pokrywać wszystkich kosztów i mają możliwość rozłożenia opłat na kilka etapów. Przykładowy podział prezentuje się następująco:
- Etap 1 – Zapłata za materiały.
- Etap 2 – po montażu kanałów (całego systemu, bez rekuperatora) – płatność za montaż.
- Etap 3 – Zakup rekuperatora.