Rekuperacja – na czym polega, ile kosztuje?

Chcąc zamontować i uruchomić system skutecznej wentylacji w budynku, należy wziąć pod uwagę mnóstwo czynników, spośród których najważniejsze wydają się być: koszty uruchomienia i eksploatacji, skuteczność działania, możliwości dostosowania i rozbudowy. Biorąc pod uwagę wszelkie przedstawione czynniki, najsensowniejszym wyborem wydaje się być rekuperacja. Czym jednak ona właściwie jest?

Odzyskiwanie ciepła

Mówiąc najogólniej, jest to mechanizm wymiany powietrza znajdującego się wewnątrz budynku na świeże powietrze z zewnątrz. Podstawowym czynnikiem rekuperacji jest jednak proces odzyskiwania ciepła wygenerowanego w budynku i przekazania go do nadmuchiwanego powietrza. Opisane działanie najlepiej zobrazuje poniższy schemat:

wywiewane ogrzane powietrze z wewnątrz -> przekazanie ciepła

Jak więc widać, ciepło pochodzące z urządzeń grzewczych nie ucieka na zewnątrz, jak ma to miejsce w standardowych systemach wentylacyjnych. Jest ono pozyskiwane przez wdmuchiwane powietrze. Jak wykazują badania, skuteczność rekuperacji (czyli procesu odzyskiwania) sięgać może nawet do 90%, dzięki czemu zyskujemy wywietrzone i wciąż ogrzane pomieszczenie.

Przedstawiony wyżej mechanizm nie może jednak zaistnieć, jeżeli nie zaopatrzymy się w specjalne urządzenia zwane rekuperatorami. Ich sprzedażą i montażem zajmuje się nasza firma. Budowa i dostępne funkcje rekuperatorów są bardzo zróżnicowane, dlatego zapewniamy naszym Klientom przeprowadzenie dokładnej analizy potrzeb ich budynków, niezależnie czy będzie to dom mieszkalny czy firma. Spośród wszystkich usług Centrum Wentylacji, wymienić należy przede wszystkim:

  • analizę potrzeb,
  • pomoc w wyborze odpowiednich urządzeń,
  • instalację systemu.

Skontaktuj się z nami!

Rekuperator – kluczowa centrala

Wspomniane wcześniej rekuperatory to odpowiednio skonstruowane centrale wentylacyjne nawiewno-wywienne, w budowie których kluczową rolę odgrywa wymiennik ciepła. To on przekazuje energię cieplną ze strumienia zużytego powietrza na strumień powietrza świeżego, który jest następnie wdmuchiwany do pomieszczenia. Największą zaletą rekuperatorów jest fakt, iż nie są one zależne od czynników mechanicznych czy warunków atmosferycznych. Za każdym razem działają tak samo.

Należy zdać sobie sprawę z tego, iż rekuperacja odbywa się przy użyciu kilku odmian tych urządzeń. Różnią się one miedzy sobą konstrukcją. Mogą bowiem posiadać czynnik pośredni, ruchome wypełnienie bądź przekazywać ciepło przez specjalną przegrodę płytową. Różne są także układy, powierzchnie wymienników, a także rodzaje montażu (najpopularniejsze z nich opierają się na systemach InFloor oraz OnFloor) – to na tym skupia się rywalizacja konkurujących ze sobą producentów. Dlatego też tak ważna jest analiza potrzeb, którą, na Państwa zlecenie, wykonamy. Następnie zostanie zastosowany rekuperator jeden z wymienionych firm:

  • Frapol Onyx,
  • Thessla Green,
  • Brink Renovent,
  • Mitsubishi.

Ile kosztuje rekuperacja?

Kluczową kwestią związaną z rekuperacją jest jej koszt. W przypadku sporych powierzchni, system wentylacyjny powinien bowiem charakteryzować się nie tylko skutecznością, ale i niskimi kosztami związanymi z montażem oraz eksploatacją.

Jak się okazuje, dzięki skutecznym procesom odzyskiwania ciepła, ogrzewanie domu czy budynków powierzchniowych może być nawet o 40% tańsze w porównaniu do wentylacji grawitacyjnej. Oczywiście wszystko zależy od warunków, poziomu zapotrzebowania na ciepło czy zastosowanych konstrukcji, jednak zmiana jest zauważalna. Dzięki energooszczędności całego układu, nasze rachunki mogą zostać zdecydowanie obniżone.

Sam koszt związany z montażem systemu rekuperacyjnego zależny jest od wielu czynników, spośród których wspomnieć należy o:

  • metrażu budowli,
  • liczbie pomieszczeń, w których system ma funkcjonować,
  • rodzaju samego urządzenia.

Centrum Wentylacji zajmuje się dokładną wyceną i wdrożeniem najefektywniejszego systemu dla naszych Klientów. Nasze zalecenia tworzone są w oparciu o wszelkie dostępne dane, a także ogromną wiedzę i doświadczenie zdobyte przez lata działalności. Decydując się na ofertę naszej firmy, zyskujecie Państwo energooszczędny, ekologiczny i sprawny w działaniu system wentylacji mechanicznej, który z pewnością będzie dobrym wyborem. W celu zdobycia szerszej wiedzy na temat rekuperacji i naszej oferty, zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi materiałami dostępnymi na stronie.

Zaufaj doświadczeniu Centrum Wentylacji i już dziś zapytaj nas o rekuperację!