Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – na czym to polega?

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest procesem polegającym na kontrolowanej, równomiernej wymianie powietrza w pomieszczeniach budynku. Cały system wentylacyjny sterowany jest z poziomu rekuperatora – urządzenia będącego kluczowym, centralnym jego punktem. Rekuperator odpowiada także za odzyskiwanie ciepła.
W zależności od tego, jaka centrala zostanie zamontowana, odzysk ciepła będzie skuteczny w mniejszym, bądź większym stopniu. Składa się na to kilka czynników i elementów budowy rekuperatora. W żadnym wypadku, zakup rekuperatora nie powinien przebiegać losowo lub tylko z uwagi na cenę. Konieczna w tym wypadku jest konsultacja z profesjonalistami w tym zakresie, którzy mają doświadczenie w montażu rekuperacji na różnego rodzaju powierzchniach. Na wybór odpowiedniego rekuperatora składa się przede wszystkim zapotrzebowanie na powietrze w danym budynku oraz ilość i wielkość kanałów nawiewających i wywiewających.

Prawidłowo rozplanowany i zainstalowany system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła pozwala zaoszczędzić znaczne środki na ogrzewanie budynku. Istotne jest również przestrzeganie zasady przepływu powietrza. Chodzi głównie o to, żeby odpowiednio rozplanować do jakich pomieszczeń ma być dostarczana największa ilość świeżego powietrza, a z jakich należy usuwać nadmierne ilości powietrza zużytego. W pierwszym przypadku będą to wnętrza, w których mieszkańcy przebywają najczęściej. W drugim natomiast należy wziąć po uwagę miejsca takie jak kuchnia, łazienka czy inne pomieszczenia gospodarcze.

Prawidłowo zamontowana wentylacja jest bardzo ważnym elementem budowy. Dzięki niej można uniknąć poważnych konsekwencji w postaci problemów zdrowotnych, złego samopoczucia, niedoboru tlenu w całym domu, czy pojawiania się groźnych zanieczyszczeń. Dlatego tak ważne jest korzystanie z usług tylko doświadczonych specjalistów, posiadających wystarczającą wiedzę na temat mechanicznej wentylacji pomieszczeń.

Zaufaj doświadczeniu Centrum Wentylacji i już dziś zapytaj nas o wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła!