Jak wybrać dobrą firmę do wykonania instalacji w swoim domu

Na co zwrócić uwagę wybierając firmę(y), która(e) wybuduje(ą) nasz dom?

Budowa własnego, wymarzonego domu, wiąże się przede wszystkim z ogromną dawką stresu. Zadajemy sobie pytania: jak zdobyć finansowanie, jaki wybrać projekt, z jakich technologii ma być zbudowany dom, jakie będą najlepsze dla nas rozwiązania pod względem relacji kosztów utrzymania do kosztów inwestycyjnych? Im więcej pytań, tym więcej odpowiedzi.

Na naszej drodze spotykamy wielu doradców, wykonawców i niezliczone ilości proponowanych przez nich rozwiązań… W końcu wybieramy swój ideał, ale kto zrealizuje go dla nas najlepiej?

Ogrzewanie

Na rynku jest niezliczona liczba firm wykonujących montaż rekuperacji, a dziś jak grzyby po deszczu wyrastają kolejne firmy wentylacyjne. Jak w tym ogromnym zbiorze wybrać tych najbardziej kompetentnych? PAMIĘTAJ! Sam fakt chęci wykonania danej instalacji przez wykonawcę nie gwarantuje nam, że zamontowany system będzie działać prawidłowo. Przeanalizujmy w skrócie instalacje grzewcze: ogrzewanie towarzyszy człowiekowi od czasów pierwszego ogniska. Najpopularniejsze dzisiaj piece i kotły znamy już od dziesięcioleci. Można by rzec, że wiedza przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Jakże jest to mylne stwierdzenie. Postęp technologiczny wymusza na wykonawcach bezustanne doskonalenie swoich umiejętności. W przypadku tak skomplikowanego systemu grzewczego jak ten oparty o pompę ciepła wiedza pokoleniowa zdecydowanie nie wystarcza. Jeden z producentów, liderów branży grzewczej przyznał, że pierwsze sprzedane i zamontowane przez instalatorów systemy oparte o pompy ciepła były w 80% wykonane nieprawidłowo. Dziś niestety nadal wiele firm wykonawczych popełnia mnóstwo błędów projektowo – montażowych. Jakie są największe grzechy: nieodpowiedni dobór urządzenia oraz wydajność dolnego źródła. Z naszej praktyki wynika, że jedną z podstawowych wad instalatorów jest brak specjalistycznej wiedzy teoretycznej, a także oparcie założeń systemu wyłączenie w kategorii kosztów inwestycyjnych – firmy oferujące montaż pomp ciepła skupiają się na atrakcyjności końcowej ceny, a nie na właściwościach technologicznych poszczególnych jego elementów, np. zbyt słabe urządzenie, zbyt krótkie dolne źródło sprawia, że cały koncept nie jest w stanie zapewnić oczekiwanych rezultatów – faktycznej energooszczędności i komfortu użytkowania. By idea energooszczędności była zachowana system musi być przeanalizowany w najdrobniejszych szczegółach, począwszy od zapotrzebowania energetycznego budynku, planowanych ilościach zużycia CWU, poprzez oczekiwane parametry CO, a na przewidywanych kosztach eksploatacji kończąc. Na co m.in powinieneś, powinnaś zwrócić uwagę weryfikując potencjalnego instalatora?

Przede wszystkim sprawdź jaka jest główna specjalność instalatora?
Czy instalator posiada odpowiednią wiedzę i przeszkolenie potwierdzone np. certyfikatem producenta?
Zapytaj jaki jest producent rozwiązań, które są Ci oferowane?
Na jakiej podstawie zostało dobrane urządzenie?
W oparciu o jakie dane zostało dobrane dolne źródło (jeśli oferowane urządzenie z niego korzysta)?
Jakie jest COP urządzenia w zaproponowanej konfiguracji?
Czy instalator przedstawi Ci projekt instalacji?
Czy oferta obejmuje KOMPLETNY system?

Nie obawiaj się zapytać, profesjonalne firmy nie boją się odpowiedzi.

Wentylacja mechanicznarekuperacja

Wybierając rodzaj systemu dystrybucji powietrza oraz rekuperator musimy wziąć pod uwagę wiele czynników. Bardzo ważny jest etap budowy budynku, a także możliwość wykorzystania konkretnej technologii, z której zbudujemy poszczególne instalacje m.in. z uwzględnieniem kosztów jej zabudowy czy eksploatacji. Zawsze upewnij się czy firma która przedstawiła Ci ofertę na wykonanie wentylacji spełnia poniższe warunki:

Wentylacja mechaniczna – tutaj podstawą prawidłowego działania rekuperacji to obliczony bilans zapotrzebowana na powietrze w poszczególnych pomieszczeniach, co w konsekwencji ma przełożenie na wybór urządzenia i np. na średnice przewodów wentylacyjnych. Duże znaczenie na efektywność rekuperacji ma rozmieszczenie anemostatów – przepływ powietrza pomiędzy anemostatami nawiewnymi i wywiewnymi.
Firma instalacyjna musi dysponować odpowiednimi i niezbędnymi narzędziami.
Sprawdź czy oferta, którą otrzymałeś/-aś jest kompleksowa! Często możesz napotkać na koszty ukryte np. robocizna, sterownik, technologia wykonania.
Sprawdź warunki i okres gwarancji.
Sprawdź czy firma wykonawcza dysponuje narzędziami do pomiarów i regulacji instalacji wentylacyjnej.

Pamiętaj! Wentylacja mechaniczna wymaga wysokiej specjalizacji działań. Analizując powyższe nie podejmuj decyzji pochopnie. Pamiętaj swój dom budujesz na całe życie, a czasem na pokolenia!